Scroll to top
en tr

Tek başına çalışmak üzerine…


Eda - 19 Şubat 2020 - 0 comments

Ne zaman kendi başıma çalışmakla ilgili bir post paylaşsam sizden çok sayıda mesaj alıyorum. Yardım, ilham, destek ihtiyacınızı duyduğum mesajlar. Ben de bu konuda elimdekini avucumdakini paylaşmak istedim. 4 yılı aşan girişimcilik yolculuğumdan bir şey. Ne olduğunu bilmiyorum ama beni “yol” konusunda özgürleştiren bir şey. 

Geriye dönüp baktığımda anlıyorum ki birinci meselem görünürlükmüş. Tek başıma olmak “Şu kurumdan şu kişi şunu yapacak” denilemeyen bir durum. Tersine: “Eda şunu yapıyor.” iyi de “Eda kim ki?” “Şu ne ki?” Adı sanı belli olmayan iki şey 😬İçinde durdukça görünürlüğün benim için suçluluk ve utanç duygularıyla bağlantılı olduğunu keşfettim. Sürüden ayrıldığım için suçlu hissettiğimi, kendi adımla ortaya çıktığım için utandığımı. Sanki üstüm örtülmeli, yaptığım şey indirgenmeliymiş gibi. En büyük mücadelem bu oldu. Kendimi dışardan değil içerden görebilmek, yaptığım şeye inanmak ve “Ben Eda. Yaptığım şey bu.” diyebilmek. 

Bu olduğunda yol akmaya başladı. Nerdeyse benim dışımda. Ben sadece o anda, orda olup onu yapmakla görevli biri gibi oldum. Yani onu yapmaktan başka çaresi olmayan biri. Bir aracı. “Öğrenme”nin benim aracılığımla dillenmesine izin veren, kişi. Anladım ki mesele benim yapmam ya da yapmamamla ilgili değil. Mesele hayatın “ol”masına izin vermekle ilgili bir mesele. 

Bu ayrıştırma beni özgürleştirdi sanırım. Sevilme-sevilmeme, kabul görme-görme.. korkular, utanç, suçluluk hala geliyor. Ama sadece artık bir öz değer meselesi değil. Artık yaptığım şeyle ilgili değil. Sadece ordalar. Benimle. Yanımda. Ama ben değiller. Ben, benim. Eda. Korkularım, utancım, suçluluğum, hayal kırıklıklarım, umutlarım, neşem ve coşkumla beraber. Bir bütün olarak. 

Diyeceğim o ki, “yol” sizi çağırıyorsa kulak verin. Hayatın sizin, sadece ve sadece sizin aracılığınızla söyleyeceği bir şey olabilir. Ve o şeye sizin, benim, bütün dünyanın (düşünebileceğinizden çok daha fazla) ihtiyacı olabilir. Bizi armağanınızdan mahrum bırakmayın. Ve eğer yardıma ihtiyacınız olursa sorun, isteyin. Hepimiz sizin için burdayız. Sizinle Biz olabilelim diye. #girişimcilik #kadıngirişimci #yol #ateşseniçağırıyor #passionforlife

 

Related posts